Maďarsko: africký mor zasáhl oboru s černou zvěří

V Maďarsku pronikl virus afrického moru prasat do obory s černou zvěří. Stovky divočáků uhynuly, zbytek bude utracen. Nákazu sem pravděpodobně zavlekli lidé.

V oboře v Budakeszi nedaleko Budapešti (Maďarsko) byly nalezeny stovky uhynulých divočáků. Zvířata byla nakažena africkým morem prasat (AMP). Choroba se zatím nevyskytla ani ve volné přírodě, ani v chovech v blízkosti obory, lze tedy předpokládat, že byl virus do obory zavlečen vinou člověka.
„Zbylá prasata budou utracena," řekl pro televizní stanici M1 veterinární lékař Lajos Bognar. Mezi ohniskem nákazy v oboře a případy, které se dosud vyskytly ve východním Maďarsku, neexistuje žádná souvislost. Odborníci proto nepředpokládají, že se virus rozšířil z okolí. Uhynulé divočáky však nyní budou hledat i mimo oboru.
Podle jagderleben.de, 1. 10. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot