Konference FACE připravuje evropské myslivce na vymýcení AMP

Federace mysliveckých svazů Evropské unie na ochranu myslivosti (FACE) a Evropská komise (EK) uspořádaly 30. ledna na výstavě Jagd und Hund v německém Dortmundu významnou konferenci „Příprava evropských myslivců na vymýcení afrického moru prasat“. Konference se zúčastnili odborníci z řad myslivců, vědců, zástupci EK, Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) i představitelé významných skupin z odvětví zemědělství a produkce vepřového masa EU.

Všichni účastníci vyjádřili obavy z šíření AMP v Evropě. V současné době neexistuje léčba nebo očkování proti AMP, navzdory intenzivnímu výzkumu. Přestože onemocnění není přenosné na člověka, může mít dopad na myslivost a hospodaření se zvěří v oblastech, kde se nákaza vyskytuje. Potvrdily to zkušenosti z východní Evropy, pobaltských států i z Belgie. V postižených lokalitách vznikla řada problémů zemědělcům, myslivcům, mysliveckým hospodářům i chovatelům domácích prasat. Náklady zde vyšplhaly do výše několika miliard eur.

Myslivci mají v boji s nákazou klíčovou roli
Před velkým publikem zahájil konferenci prezident FACE, Torbjörn Larsson, slovy: „Myslivci jsou oči a uši zvěře a hrají klíčovou roli v eradikaci AMP, ale musíme být řádně vybaveni, abychom se s nákazou vypořádali co nejefektivnějším způsobem. Máme zkušenosti, které můžeme nabídnout, a úřady a další rozhodující činitelé by měli zajistit, abychom se stali klíčovou součástí diskuse na všech úrovních."
Evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis vyjádřil podporu z nejvyšší úrovně EK, i když se konference nemohl osobně zúčastnit. Prostřednictvím videozáznamu vzkázal, že kontrola a eradikace (úplné vymýcení) afrického moru prasat je pro EU prioritní, neboť nákaza představuje vážné riziko pro důležité hospodářské odvětví, stejně jako pro populaci prasat divokých a životní prostředí. Komisař Andriukaitis vyzval myslivce, aby věnovali pozornost tomu, jak snadno se onemocnění šíří. Dospěl k závěru, že „myslivci mají jedinečnou pozici, aby určili výsledek boje s nákazou, protože mohou pozitivně, ale i negativně ovlivnit rychlost šíření: vaše role je v této bitvě rozhodující."
Julia Klöckner, německá ministryně pro výživu a zemědělství se k diskuzi připojila formou videokonference. Uznala obrovskou hrozbu AMP, zejména ve velkých hospodářských sektorech. Zdůraznila, že nákazy, jako je AMP, neznají hranice a potvrdila mezinárodní význam konference.
Hartwig Fischer, prezident Německého mysliveckého svazu, a Karl-Heinz Florenz, předseda mezinárodní skupiny Evropského parlamentu „Biodiverzita, myslivost, venkov", poskytli své pohledy na přípravu evropských myslivců na eradikaci afrického moru prasat.
Podle Tiskové zprávy FACE, face.eu, 30. 1. 2019

Fotografie FACE

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Redakce
dot