Klece na odchyt divočáků daroval kraj mysliveckým sdružením

Zlínský kraj daruje mysliveckým sdružením 29 klecí. Původně sloužily k odchytu divočáků v souvislosti s nákazou africkým morem prasat. Myslivci je dále využijí buď k odchytu zvěře, nebo k jiným účelům. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil Jan Vandík z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu.

Podle hejtmana Jiřího Čunka kraj od srpna do září 2017 nakoupil 31 odchytových klecí. Myslivcům se s jejich pomocí podařilo ve Zlínském kraji do konce loňského března ulovit celkem 179 prasat divokých. „Můžeme tedy konstatovat, že odchyt černé zvěře do klecí byl poměrně úspěšný," uvedl Čunek.
Poslední dvě klece odvezli v zimě z terénu zaměstnanci kraje spolu s hasiči. „Projevil o ně zájem státní podnik Explosia Semtín, u kterého došlo k přemnožení divokých prasat, a klece by pomohly tuto situaci řešit. V současné době probíhají administrativní činnosti spojené s odprodejem," uvedl Vandík. Stažením posledních dvou odchytových klecí z honiteb podle něj Zlínský kraj uzavřel veškerou logistiku spojenou s řešením nákazy.
Podle ČTK, 1. 2. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot