Jurečka upozornil, že africký mor prasat se v Evropě dál šíří

Nákaza africkým morem prasat se šíří v Polsku, na Ukrajině je několik desítek kilometrů od slovenských hranic. Po jednání ministrů zemědělství zemí EU 11. prosince na to v Bruselu upozornil český účastník schůzky Marian Jurečka. Klíčové proto podle něj je, aby státy mezi sebou o situaci komunikovaly a také, aby průběžně situaci sledovaly.

"Ukazuje se, že veškeré eradikační snahy v okolních státech nevedly ke zvládnutí choroby. Zatím se neustále šíří," podotkl ministr zemědělství končící české vlády. Zaznamenána byla už také v Rusku a státech Pobaltí.
Česká republika, kde na Zlínsku stále vybíjejí divoká prasata, je podle Jurečky v Evropě svým způsobem unikát, protože nákazu dokázala omezit na relativně malé území. Na Zlínsku podle něj zbývá ulovit několik desítek posledních kusů a pak celé zasažené území pečlivě prohlédnout, aby byla nalezena například všechna uhynulá zvířata a nákaza se tak už nemohla šířit dál. Pokud se po dva roky choroba v Česku nevyskytne, může být ČR opět označena za zemi, kde se africký mor nevyskytuje.
Podle Jurečky to ale nebude jednoduché. "Může se stát, že se nám to povede, ale za dva nebo tři roky k nám nákaza přirozenou migrací opět dojde," upozornil ministr.
Česko dnes proto podle něj také apelovalo na vyčlenění peněz na výzkum jak samotné choroby, tak chování nakažených prasat a případně též vakcinační látky.
Jurečka své kolegy z unijních zemí také informoval o konferenci, na které se před měsícem v Praze sešli zástupci 17 zemí, včetně Ruska, a odpovědných evropských agentur.
Nákaza není nebezpečná pro člověka, vedle divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v České republice potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati na okraji Zlína.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot