Jižní Korea nasazuje odstřelovače a drony, aby odrazila smrtící prasečí virus

Africký mor prasat (AMP) byl příčinou úhynu milionů prasat domácích v Asii. Nedávno se objevil u divočáků poblíž hranic mezi Jižní a Severní Koreou. Jižní Korea povolala na pomoc odstřelovače i civilní lovce. Při vývoji vakcíny proti AMP by mohly pomoci nové poznatky o struktuře viru publikované ve vědeckém časopise Science.

Jižní Korea mobilizovala vojenské odstřelovače i civilní lovce podél demilitarizované zóny u hranice se Severní Koreou, aby odstřelili divočáky, kteří mohou být přenašeči afrického moru prasat. K vyhledání divočáků byly použity i drony s termovizí. Jižní Korea je zatím poslední zemí, která hlásí případy vysoce nakažlivého a smrtícího viru prasat.
Vypuknutí nákazy v Jižní Koreji přišlo ve chvíli, kdy čínští vědci dne 17. října publikovali v časopise Science podrobnou představu o struktuře viru, která by mohla napomoci vývoji vakcíny.
Případy afrického moru prasat se začaly objevovat v Jižní Koreji u divočáků a prasat na farmách poblíž severokorejských hranic minulý měsíc. Úřady tam potvrdily patnáct případů u divočáků a čtrnáct u prasat domácích. Od té doby národ utratil více než 150 000 prasat.

Výzkum lépe popsal strukturu viru, pomůže to k vývoji vakcíny
„Nedostatek znalostí o molekulární struktuře viru brání vědcům pochopit, jak virus vstupuje do hostitelských buněk. Vědecká práce a další studie publikované v říjnu poskytují první podrobnou architekturu virové částice," popisuje Linda Dixon, viroložka z Pirbrightova institutu ve Velké Británii. Vědci nyní odhalili několik dříve neznámých a jedinečných rysů viru. „Pochopení toho, jak virus vstupuje do buňky, může pomoci identifikovat receptory, které by mohly být použity k blokování jeho vstupu do hostitelské buňky," doplnila Dixonová.
„Publikovaná vědecká práce by měla napomáhat k vývoji vakcíny," sdělil čínským médiích Bu Zhigao, ředitel Harbinova veterinárního výzkumného ústavu. Institut se nyní zabývá vývojem dvou vakcín.
Podle nature.com, 29. 10. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot