Jižní Korea nasazuje odstřelovače a drony, aby odrazila smrtící prasečí virus

Africký mor prasat (AMP) byl příčinou úhynu milionů prasat domácích v Asii. Nedávno se objevil u divočáků poblíž hranic mezi Jižní a Severní Koreou. Jižní Korea povolala na pomoc odstřelovače i civilní lovce. Při vývoji vakcíny proti AMP by mohly pomoci nové poznatky o struktuře viru publikované ve vědeckém časopise Science.

Jižní Korea mobilizovala vojenské odstřelovače i civilní lovce podél demilitarizované zóny u hranice se Severní Koreou, aby odstřelili divočáky, kteří mohou být přenašeči afrického moru prasat. K vyhledání divočáků byly použity i drony s termovizí. Jižní Korea je zatím poslední zemí, která hlásí případy vysoce nakažlivého a smrtícího viru prasat.
Vypuknutí nákazy v Jižní Koreji přišlo ve chvíli, kdy čínští vědci dne 17. října publikovali v časopise Science podrobnou představu o struktuře viru, která by mohla napomoci vývoji vakcíny.
Případy afrického moru prasat se začaly objevovat v Jižní Koreji u divočáků a prasat na farmách poblíž severokorejských hranic minulý měsíc. Úřady tam potvrdily patnáct případů u divočáků a čtrnáct u prasat domácích. Od té doby národ utratil více než 150 000 prasat.

Výzkum lépe popsal strukturu viru, pomůže to k vývoji vakcíny
„Nedostatek znalostí o molekulární struktuře viru brání vědcům pochopit, jak virus vstupuje do hostitelských buněk. Vědecká práce a další studie publikované v říjnu poskytují první podrobnou architekturu virové částice," popisuje Linda Dixon, viroložka z Pirbrightova institutu ve Velké Británii. Vědci nyní odhalili několik dříve neznámých a jedinečných rysů viru. „Pochopení toho, jak virus vstupuje do buňky, může pomoci identifikovat receptory, které by mohly být použity k blokování jeho vstupu do hostitelské buňky," doplnila Dixonová.
„Publikovaná vědecká práce by měla napomáhat k vývoji vakcíny," sdělil čínským médiích Bu Zhigao, ředitel Harbinova veterinárního výzkumného ústavu. Institut se nyní zabývá vývojem dvou vakcín.
Podle nature.com, 29. 10. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot