Jednání pracovní skupiny k AMP

21. července se na ústředí Státní veterinární správy (SVS) uskutečnilo další jednání Celostátního krizového centra tlumení nákazy afrického moru prasat (AMP).

Na začátku ředitel SVS MVDr. Zbyněk Semerád shrnul vývoj současné situace. K dnešnímu dni je potvrzeno 59 pozitivních uhynulých kusů černé zvěře, které byly nalezeny v ohnisku nákazy. Dále shrnul Mimořádná veterinární opatření vydaná SVS tento týden a uvedl, že došlo k úpravě některých nejasností. Zároveň sdělil, že povinnost uložená uživatelům honiteb v pásmu intenzivního lovu týkající se likvidace živočišných zbytků z těl ulovených divočáků nemůže být vykládána tak, že jejich likvidace je možná pouze v asanačních ústavech. Uvedl, že jde o tzv. odpady kategorie 3, které lze likvidovat i jiným způsobem. Ten upřesní SVS v co nejkratším časovém období, aby to myslivcům nezpůsobovalo komplikace. Zároveň uvedl, že je důležité, aby zbytky z těl divokých prasat nezůstávaly ve volné přírodě a zabránilo se jejich kontaktu s živou černou zvěří. Rovněž upozornil, že divoká prasata ulovená v zóně intenzivního lovu mohou být zpracována po odevzdání vzorku na AMP, takže není nutné čekat s jejich zpracováním na výsledek vyšetření na AMP (upozorňujeme však, že je nutné čekat na výsledek vyšetření na svalovce, pokud kus neputuje do zvěřinového závodu). Zároveň podal informaci o tom, že SVS jedná s firmami zajišťujícími výkup zvěřiny.

Dále byla představena Mimořádná veterinární opatření, která dnes vydala Krajská veterinární správa Zlínského kraje (KVSZ) pro okres Zlín. Zde bude již umožněn lov divokých prasat ve velké části okresu Zlín.

KVSZ intenzivně jedná s orgány státní správy o omezení vstupu do některých částí okresu Zlín (ohniska nákazy) a doufáme, že toto bude provedeno co nejdříve. Zároveň komise doporučila ponechat přibližně 100 ha zemědělských ploch v ohnisku nákazu nesklizených a dalších 50 ha v sousedství, aby se zabránilo migraci zvěře do okolního prostoru.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle www.cmmj.cz (21. 7. 2017)
dot