Informační kampaň SVS zaměřená na řidiče

Státní veterinární správa (SVS) spustila 7. března 2018 informační kampaň cílenou především na dálkové řidiče. Jejím úkolem je snížit riziko šíření afrického moru prasat (AMP).

Veterinární inspektoři po celé České republice především v blízkosti hlavních silničních tahů postupně rozlepí 750 infomačních plakátů (viz obrázek) se sdělením v šesti jazycích. Plakáty informují o rizicích šíření této nákazy potravinami za přispění člověka. Náklady na výrobu a distribuci informačních letáků se pohybují v desítkách tisíc korun.

Přirozené šíření AMP představuje v současnosti menší riziko, než zavlečení nákazy do jiného regionu nebo země člověkem.

Proto jsme se rozhodli informovat o možnosti přenosu nákazy tepelně nezpracovanými masnými výrobky. Cílem kampaně je, aby řidiči nevyhazovali potenciálně kontaminované odpadky u silnic," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Inspirovali jsme se v Německu, kde byl zveřejněn podobný leták. Všichni zainteresovaní vědí, že v současnosti rozvlečení nákazy člověkem představuje největší riziko."

Nové informační letáky se zaměřují na dálkové řidiče, kteří mohou například svými svačinami roznést nákazu do dalších regionů ČR nebo i do ostatních států. Proto budou plakáty vylepeny především na dálničních odpočívadlech a čerpacích stanicích hlavních silničních tahů. Objeví se také v blízkosti velkých skladů potravin živočišného původu a v místech, kde se nakládají zvířata pro export. „Právě tímto popsaným způsobem se nákaza velmi pravděpodobně dostala také k nám, kdy musela překonat cca 400 km z východního Polska či ještě větší vzdálenost z dalších východoevropských zemí. Je nemyslitelné, že by takovou vzdálenost překonala prasata divoká přirozenou migrací a provedená vyšetření prasat divokých v sousedních zemích tento přenos vylučují," uvedl Semerád.

Výskyt AMP byl v ČR poprvé potvrzen na konci června roku 2017 u dvou kusů uhynulých divočáků nalezených v katastrálním území Příluky u Zlína. K 7. březnu 2018 byl virus AMP potvrzen u 219 uhynulých či ulovených prasat. Zamořená oblast zahrnovala od loňského 3. července celý okres Zlín. Letos se zmenšila na přibližně 40 %, ale následně byla mírně rozšířena, neboť se našlo několik pozitivních prasat divokých poblíž hranice zmenšené zamořené oblasti.

Letak-AMP-2018

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle TZ SVS (7. 3. 2018), redakce
dot