Hejtman Čunek: policejní zásah kvůli AMP přišel pozdě

Policejní zásah, při kterém policejní odstřelovači lovili loni na podzim divočáky v oblasti s nákazou africkým morem prasat na Zlínsku, přišel pozdě. Novinářům to ve středu 16. ledna 2018 řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Pokud by byla prasata divoká v původní vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky vystřílena už v září, nenastal by podle něj při pozdější migraci divočáků přenos nákazy ven.

Policejní zákrok měl přijít dřív. Ukázalo se, že je to efektivní způsob, ale bohužel to přišlo pozdě," uvedl Čunek. Policejní odstřelovači se do lovu divočáků na Zlínsku zapojili v polovině října. Přibližně za dva měsíce se jim podařilo ulovit 148 kusů černé zvěře, další stovky ulovili myslivci. Na konci loňského roku se choroba rozšířila mimo oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Veterináři ji potvrdili u sedmi uhynulých divočáků nalezených 1,5 až 2,5 kilometru od ohradníků.

Podle Čunka by měly být stavy černé zvěře v celé České republice redukovány ještě intenzivněji, než tomu bylo dosud. „Přenos choroby je pak daleko méně reálný, než při těch stavech, které tady jsou. Už se v té věci sice hodně udělalo, jsou myslivecká sdružení, kde se střílí hodně. Ale pak jsou sdružení, kde se střílí velmi málo," řekl hejtman.

Ke snížení stavu populace černé zvěře by podle Čunka mohlo přispět i používání otrávených návnad. „Jsou státy, i v Evropě, které tyto návnady mohou používat. Ale my je podle Ministerstva životního prostředí používat nemůžeme. Legislativní situace zůstává stejná. Faktem je, že teď máme vládu, která je jiná, a možná, že by některé tyto kroky mohla udělat rychleji,“ řekl Čunek.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle ČTK, 16. 1. 2017, red.
dot