Druhý případ AMP se objevil v domácím chovu na východě Slovenska

Slovensko zaznamenalo druhý případ výskytu afrického moru prasat (AMP): onemocnělo prase domácí v obci Veľký Kamenec v okrese Trebišov na východě země. Poprvé byl AMP na Slovensku diagnostikován minulý týden v obci Strážne ve stejném východoslovenském okrese.

„V daném chovu se v době úhynu nenacházelo žádné jiné prase," uvedla slovenská Státní veterinární a potravinová správa, podle které analýza potvrdila AMP.
Veľký Kamenec je vzdálen asi 5,5 kilometru od Strážneho, kde zaznamenali první nakažené prase, a zhruba čtyři kilometry od maďarské hranice. Podle veterinární správy budou všechna prasata v celé obci – podobně jako předtím v obci Strážne – utracena. „Zdroj nákazy zatím není jasný," dodal úřad.

Lidé přišli o zásoby masa na celý rok
„Ještě minulý týden v obci chovali 70 prasat. Dnes z nich nežije ani jedno," napsal list Sme. „Pro chovatele je to ztráta zásoby masa na celý rok. Hodně investovali i do krmení, ale nedostanou žádné odškodnění," postěžoval si starosta obce Strážne Július Horváth. V obci totiž podle serveru HNonline.sk šlo o nelegální domácí chov, tedy o chov nenahlášený úřadům.

Na východě Slovenska nejsou velkochovy
Předseda sdružení chovatelů prasat Andrej Imrich ekonomickému týdeníku Trend řekl, že se dalo předpokládat, že se africký mor prasat objeví právě na východě Slovenska, kam dorazí přes divočáky buď z Maďarska či z Ukrajiny. Na východě země se ale nevyskytují velkochovy, a tak by situace nemusela být tak dramatická. Nejnebezpečnější by byl výskyt moru na jihu, a především na západě Slovenska.
Podle ČTK, 1. srpna 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot