Do boje s africkým morem prasat se zapojí policie

Vláda dnes vzala na vědomí informaci ministra zemědělství Mariana Jurečky o řešení nákazy afrického moru prasat ve Zlínském kraji. Nově se do odstřelu prasat v zamořené oblasti zapojí Policie ČR, cílem je urychlit likvidaci divokých prasat na tomto území.

„Mimořádná situace si žádá mimořádná řešení, proto jsme se s ministrem vnitra dohodli na zapojení policistů, kteří by měli na Zlínsku pomoci s odstřelem černé zvěře. Tento postup dnes vláda odsouhlasila. Naším cílem je pomoci místním myslivcům snížit počty prasat v postižené oblasti na minimum v co nejkratším čase," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nasazení policistů bude předcházet jejich proškolení, na místo by mohli nastoupit zhruba do týdne. Do policejních zbraní je třeba pořídit speciální náboje, které prasata bezpečně usmrtí hned na místě, a které za tímto účelem vyrobila a darovala firma Sellier & Bellot.

Postup odstřelu divokých prasat v ohnisku nákazy bude na místě koordinovat Krajská veterinární správa SVS pro Zlínský kraj spolu se zástupci uživatelů honiteb. Do odklízení ulovených prasat se zapojí zástupci místních mysliveckých spolků. Ti zajistí jak jejich bezpečný odvoz, tak i dezinfekci místa odlovu a splnění všech požadavků dle platných veterinárních opatření. Vzhledem k souvisejícím nákladům budou mít tedy myslivci i v těchto případech nárok na finanční kompenzaci.

„V případech, kdy nebudou moci odstranění ulovených prasat zajistit myslivci, budou zapojena Pohotovostní střediska pro mimořádné situace, které má Státní veterinární správa k dispozici," vysvětlil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Africký mor prasat byl zjištěn v ČR před třemi měsíci. Díky dosavadním přijatým opatřením se podařilo do této chvíle zamezit dalšímu šíření této choroby prasat, což se doposud nikde v zahraničí nepovedlo. Pro udržení takového stavu bude potřeba v přijímání dalších opatření pokračovat a využití Policie ČR je jedním z nich.

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle tiskové zprávy MZe (25.9.2017)
dot