Divočáky na Zlínsku monitorují veterináři z vrtulníku

Výskyt divočáků na Zlínsku veterináři i po zvládnutí nákazy afrického moru prasat nadále monitorují z policejního vrtulníku vybaveného termovizí. Naposledy vzlétl začátkem září. Průzkum tehdy ukázal, že se zhruba 20 kusů divokých prasat pohybovalo mezi Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a dalších asi 30 jedinců u Zádveřic-Rakové. Před vypuknutím nákazy v červnu 2017 se podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka pohybovaly na zasaženém území stovky kusů divočáků.

Veterináři sledují území z vrtulníku během noci. „Část ploch stále kryje listí, což monitoring ztěžuje, a není proto zcela objektivní. Do konce roku vzlétne vrtulník ještě třikrát až čtyřikrát," uvedl Mahdalík. Poté, co na podzim opadá listí, by podle něj měly být získané informace o výskytu a pohybu divočáků přesnější.
Divoká prasata se nezdržují pouze v jedné honitbě, ale přemísťují se mezi nimi. „Začátkem listopadu začíná u divočáků říje, která zvyšuje riziko opětovného rozšíření nákazy," uvedl Mahdalík. Při říji divoká prasata často migrují na velké vzdálenosti. I vzhledem k tomu, že se s africkým morem prasat nyní potýkají na sousedním Slovensku a v Maďarsku, existuje nebezpečí, že by se choroba mohla znovu objevit i v ČR.
I když veterináři postupně zrušili mimořádná opatření vydaná v souvislosti s onemocněním, některá stále platí pro celou ČR. „Nadále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP," uvedl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.
Podle ČTK, 1. října 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot