Divočáky na Zlínsku monitorují veterináři z vrtulníku

Výskyt divočáků na Zlínsku veterináři i po zvládnutí nákazy afrického moru prasat nadále monitorují z policejního vrtulníku vybaveného termovizí. Naposledy vzlétl začátkem září. Průzkum tehdy ukázal, že se zhruba 20 kusů divokých prasat pohybovalo mezi Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a dalších asi 30 jedinců u Zádveřic-Rakové. Před vypuknutím nákazy v červnu 2017 se podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka pohybovaly na zasaženém území stovky kusů divočáků.

Veterináři sledují území z vrtulníku během noci. „Část ploch stále kryje listí, což monitoring ztěžuje, a není proto zcela objektivní. Do konce roku vzlétne vrtulník ještě třikrát až čtyřikrát," uvedl Mahdalík. Poté, co na podzim opadá listí, by podle něj měly být získané informace o výskytu a pohybu divočáků přesnější.
Divoká prasata se nezdržují pouze v jedné honitbě, ale přemísťují se mezi nimi. „Začátkem listopadu začíná u divočáků říje, která zvyšuje riziko opětovného rozšíření nákazy," uvedl Mahdalík. Při říji divoká prasata často migrují na velké vzdálenosti. I vzhledem k tomu, že se s africkým morem prasat nyní potýkají na sousedním Slovensku a v Maďarsku, existuje nebezpečí, že by se choroba mohla znovu objevit i v ČR.
I když veterináři postupně zrušili mimořádná opatření vydaná v souvislosti s onemocněním, některá stále platí pro celou ČR. „Nadále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP," uvedl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.
Podle ČTK, 1. října 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot