Dánsko drží africký mor za plotem

Jedním ze způsobů, jak úspěšně bojovat proti africkému moru prasat (AMP), je zajistit, aby virus nikdy nepronikl do země. Takový přístup zastává Dánsko, které zavedlo povinné čištění a dezinfekci nákladních aut na hranicích a postavilo plot.

„Polské nákladní auto pro převoz prasat je řádně umyto saponátem, hlavně čelní sklo, právě zde se usazuje většina nečistot," vysvětluje Claus Clausen, vedoucí dánské společnosti „Bezpečné mytí" v Padborgu v jižním Dánsku na hranici s Německem. Celý nákladní vůz je poté vyčištěn vysokotlakým čističem a vydezinfikován.

Bez certifikátu o vyčištění a dezinfekci nemůže auto vyzvedávat další náklad
Dánsko prasata zejména vyváží. Nákladní vozidla opouští zemi naložená prasaty a vrací se prázdná. Aby se zabránilo zavlečení patogenů do dánských chovů, musí být každý vůz řádně umyt a vydezinfikován – takový systém si zaplatili samotní dánští chovatelé prasat.
Výskyt AMP v Evropě změnil způsob práce čistící stanice. Evropu si rozdělila na tři zóny podle hrozby výskytu AMP: zónu zelenou bez AMP, červenou s rizikem výskytu a černou s AMP. Podle toho, kterými zónami náklaďáky projíždí, je zvolen režim čištění.
Po vyčištění obdrží každý automobil certifikát, bez kterého by nemohl další prasata vyvážet.

Plot proti AMP přišel Dánsko na 6 milionů eur
Kromě přísné kontroly nákladních automobilů na hranicích investovala dánská vláda také do 70 km dlouhého plotu, aby chránila Dánsko před migrací divočáků z Německa. Začátkem prosince dánské úřady oznámily dokončení plotu.
Stavební projekt, který trval zhruba 10 měsíců, stál zemi 6 milionů eur. Podle dánských úřadů existuje 20 „bran", které umožňují provozování dopravy a vodních cest. Tam jsou divočáci odrazováni pomocí pachových zradidel. Kromě toho jsou v plotu branky pro turisty.
Divočáci nyní žijí v Dánsku pravděpodobně jen na jihu země – stavy se odhadují na 30-40 kusů.

Podle pigprogress.net, 15. 1. 2020

Zdroj fotografie pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot