Další případy výskytu AMP v Maďarsku

Dne 1. května potvrdilo laboratorní vyšetření další tři případy výskytu afrického moru prasat u divočáků v Maďarsku.

V župě Heves poblíž obce Pálosvörösmart, která je vzdálená 2,5 km od místa posledního nálezu prasete divokého uhynulého na AMP (bachyně nalezená 27. 4. 2018 u obce Mátrafüred), byli nalezeni další tři uhynulí divočáci, u nichž byl rovněž prokázán virus AMP.

Nebezpečná nákaza se tak opět přiblížila k jižní hranici Slovenska. Místo nálezu zmíněných tři kadáverů leží přibližně 33 km vzdušnou čárou od slovensko-maďarské hranice.

Podle www.polovnickakomora.sk, 3. 5. 2018

Mapa: http://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/asp/asp.htm

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: redakce
dot