Další divočák pozitivní na AMP mimo ohradníky v rizikové oblasti

Dne 27. prosince 2017 byl mimo území ohraničené pachovým a elektrickým ohradníkem v oblasti zamořené africkým morem prasat (AMP) na Zlínsku nalezen další uhynulý divočák pozitivní na AMP.

Podle informací Státní veterinární správy jde o lončáka, který byl nalezen jako čerstvě uhynulý v katastrálním území Kudlov. Jde opět o oblast jižně od prostoru obehnaného ohradníky, ale na západ od místa nálezu prvních pěti kusů z území vně ohradníků.

mapa_2_1_2018

Pozitivní nálezy AMP u divokých prasat (stav k 2. 1. 2018)

Redakce Světa myslivosti nadále sleduje vývoj situace a v únorovém čísle přinese aktuální informace na téma AMP.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: David Vaca
dot