Další chov prasat na západě Polska byl zasažen africkým morem

Již druhá farma na západě Polska byla infikována africkým morem prasat (AMP). Zasažen byl chov 10 000 prasat domácích poblíž vesnice Więckowice. Vesnice se nachází 20 km západně od Poznaně a více než 130 km od hranice s Německem.

Chov se nachází mimo oblast, kde se vyskytují známá ohniska AMP u divočáků. Zařízení funguje jako konečný zpracovatel a zvířata získalo z první infikované farmy v západním Polsku. Farma přijala zásilku přibližně 1000 zvířat dříve, než byl AMP v prvním zařízení potvrzen. Podle průvodního protokolu bylo zdraví zvířat pečlivě sledováno a po dobu dvou týdnů nevykazovala zvířata známky onemocnění.

Všechna prasata musí být utracena
AMP na první farmě, která se nachází poblíž Niedoradz v Lubušském vojvodství, byl objeven 23. března tohoto roku. Jednalo se o chov s 23 700 prasaty, z toho téměř 7000 bylo prasnic. Postižený chov se nachází 88 km jihozápadně od nově infikované farmy. Stejně jako na první farmě, i zde bude nutné všechna zvířata utratit. Zatím není podezření, že by se nákaza přenesla i na další místa v Polsku.
Až dosud se všechny postižené chovy prasat domácích nacházely na východě Polska, kde se mor vyskytuje již od roku 2014.

Západní Polsko: sofistikované chovy prasat
Na rozdíl od východního Polska jsou chovy na západě velmi sofistikové. Provincie Velkopolsko je dokonce známá jako centrum polské produkce prasat. Dvě infikované farmy v západním Polsku tak obsadily první místa na žebříčku největších farem zasažených AMP v Polsku.

Myslivci mají vstup do lesa zakázán
Boj s AMP se zkomplikoval po nedávném nařízení polských úřadů, které lidem zakazuje vstup do národních parků kvůli nákaze Covid-19. Opatření bylo přijato, aby se zabránilo hromadnému shromažďování lidí v přírodě. Nařízení se však vztahuje také na myslivce, kteří hrají důležitou roli při sledování přítomnosti divočáků i při monitoringu AMP, tedy vyhledávání a odstranění infikovaných těl divočáků.
Nová nařízení se vztahují na celé Polsko a zůstanou v platnosti až do 11. dubna. Myslivci proto omezují svou činnost na otevřená pole.
Podle pigprogress.net, 7. 4. 2020

Ilustrační fotografie Hans Braxmeier, Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot