Čínský výzkumný institut otestoval novou vakcínu proti AMP, je účinná

Čínský veterinární výzkumný ústav Harbin uvedl, že vyvinul vakcínu proti africkému moru prasat (AMP), která je podle laboratorních testů bezpečná a účinná. Vědci vytvořili živou vakcínu tak, že z viru odstranili sedm genových segmentů. Vakcína zatím není určena pro komerční využití.

Objev byl zveřejněn ve vědeckém článku publikovaném v Science China Life Sciences a také o tom informovala tisková agentura Bloomberg. Harbinův institut pod dohledem Čínské akademie zemědělských věd uvedl, že odstraněním řady genů z viru se vytvoří živá vakcína se sníženou virulencí.
„Vakcína je v současné době tou nejslibnější pro průmyslovou aplikaci a poskytne důležité prostředky pro účinnou prevenci a kontrolu afrického moru prasat v Číně a dalších zemích," uvedl institut na svém webu. Zatím se však nezmínil o tom, kdy by mohla být vakcína dostupná pro komerční využití.

Vakcína blokuje replikaci viru
Vakcína byla testována na kancích i prasnicích. „I poté, co byla nově vyvinutá vakcína naočkována v nejvyšší dávce, se vakcinační virus nemohl replikovat, nevytvořil virémii a v některých lymfatických uzlinách se replikoval pouze omezeně. Tělo se od viru zcela očistilo za přibližně dva týdny," píše se ve vědeckém článku.
„Kromě toho je vakcína dostatečně bezpečná pro březí prasnice. Očkování v časném, středním, ani pozdním stádiu březosti nemůže způsobit potrat. Množství selat narozených po imunizaci se neliší od množství selat v neimunizované kontrolní skupině," uvádí se dále v článku.
„Naše studie ukazuje, že HLJ/-18-7GD je bezpečná a účinná vakcína proti viru AMP, a proto očekáváme, že bude hrát důležitou roli při kontrole šíření AMP," hodnotí vědci optimisticky svůj výzkum.


Podle pigprogress.net, 2. 3. 2020
Ilustrační fotografie Gerd Altmann, Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot