Ceny prasat jsou letos rekordně vysoké, příčinou je africký mor

Ceny prodávaných jatečných prasat letos zahájily rok na rekordních 49 korunách za kilogram. Na podobné úrovni ještě nový rok nikdy neodstartovaly. Cena přesáhla i začátek roku 2013, kdy mírně překročila 44 Kč/kg. Od začátku roku se ceny kvůli poklesu v Německu mírně snížily, v minulém týdnu vykupovala větší jatka prasata za 47 až 48 Kč za kilogram. Ceny by se mohly letos udržet na současné úrovni, rozhodne ale výskyt afrického moru prasat.

Vniknutí moru do Německa by změnilo evropský trh
„V Polsku se posunul africký mor prasat dost výrazně k německým hranicím," řekl Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Podle něj nikdo v současnosti nechce odhadovat, co by se přesně dělo, kdyby se choroba dostala do německých chovů. Německo je významným evropským exportérem. Nejspíš by to znamenalo zákaz vývozu vepřového do asijských států a změny distribuce masa na evropských trzích, kdy by se snažilo Německo zbavovat přebytků. Cena by se tím snížila.
Druhou alternativou ale podle něj je, že by Nizozemsko a Španělsko dokázaly exportovat maso do východních států. Pak by mohlo německé maso mířit právě do států, které by zvýšily export do třetích zemí.

Vyvážet vepřové do Číny by mohli i čeští producenti
Možnost by mohli dostat také čeští exportéři. Loni v listopadu získaly tři české firmy možnost vyvážet zmrazené a chlazené vepřové maso do Hongkongu, podle Stibala by se pak letos mohl odsouhlasit export do větší části Číny. Vývoz vepřového masa do asijských zemí by byl pro české producenty do budoucna dobrou perspektivou, protože tamní chovy také decimuje africký mor prasat. Čína je dlouhodobě největším vývozcem vepřového na světě.
Podle Českého statistického úřadu stálo vepřové na pultech v třetím letošním týdnu skoro 149 korun za kilogram pečeně s kostí, loni touto dobou šlo o necelých 120 korun. Na konci loňského roku pak stála 115,60 Kč/kg.

Podle ČTK, 20. 1. 2020

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot