Ceny prasat jsou letos rekordně vysoké, příčinou je africký mor

Ceny prodávaných jatečných prasat letos zahájily rok na rekordních 49 korunách za kilogram. Na podobné úrovni ještě nový rok nikdy neodstartovaly. Cena přesáhla i začátek roku 2013, kdy mírně překročila 44 Kč/kg. Od začátku roku se ceny kvůli poklesu v Německu mírně snížily, v minulém týdnu vykupovala větší jatka prasata za 47 až 48 Kč za kilogram. Ceny by se mohly letos udržet na současné úrovni, rozhodne ale výskyt afrického moru prasat.

Vniknutí moru do Německa by změnilo evropský trh
„V Polsku se posunul africký mor prasat dost výrazně k německým hranicím," řekl Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Podle něj nikdo v současnosti nechce odhadovat, co by se přesně dělo, kdyby se choroba dostala do německých chovů. Německo je významným evropským exportérem. Nejspíš by to znamenalo zákaz vývozu vepřového do asijských států a změny distribuce masa na evropských trzích, kdy by se snažilo Německo zbavovat přebytků. Cena by se tím snížila.
Druhou alternativou ale podle něj je, že by Nizozemsko a Španělsko dokázaly exportovat maso do východních států. Pak by mohlo německé maso mířit právě do států, které by zvýšily export do třetích zemí.

Vyvážet vepřové do Číny by mohli i čeští producenti
Možnost by mohli dostat také čeští exportéři. Loni v listopadu získaly tři české firmy možnost vyvážet zmrazené a chlazené vepřové maso do Hongkongu, podle Stibala by se pak letos mohl odsouhlasit export do větší části Číny. Vývoz vepřového masa do asijských zemí by byl pro české producenty do budoucna dobrou perspektivou, protože tamní chovy také decimuje africký mor prasat. Čína je dlouhodobě největším vývozcem vepřového na světě.
Podle Českého statistického úřadu stálo vepřové na pultech v třetím letošním týdnu skoro 149 korun za kilogram pečeně s kostí, loni touto dobou šlo o necelých 120 korun. Na konci loňského roku pak stála 115,60 Kč/kg.

Podle ČTK, 20. 1. 2020

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot