Cena vepřového masa kvůli AMP roste po celém světě

V Číně došlo v důsledku šíření afrického moru prasat (AMP) k poklesu produkce vepřového masa. Zvýšila se proto poptávka po dovozu z jiných zemí a tím i cena vepřového. V České republice zdražuje jatečné maso. Nákazu AMP se v Číně nedaří zastavit. Situace je v zemi pravděpodobně ještě horší, než uvádí oficiální statistiky.

Čína je největší producent i spotřebitel vepřového masa na světě. V loňském roce vyprodukovala 54,8 milionu tun vepřového masa a spotřebovala téměř 60 milionů tun, což představuje 49 % celosvětové nabídky masa.
V zemi se však nekontrolovatelně šíří AMP. V průběhu šesti měsíců skončil na jatkách téměř 1 milion prasat a došlo k poklesu produkce vepřového o 10 %. Země se proto ohlíží po jiných dovozcích vepřového. Dovoz masa z EU, Brazílie, Kanady, USA i dalších států by měl tento rok podle CNN dosáhnout rekordní úrovně.

Čína hledá alternativní zdroje, výrobní kapacity jsou však omezené
Čína se zároveň snaží nahradit výpadek vepřového jinými druhy masa, zejména drůbežím. I tak bude zřejmě trpět nedostatkem masa. Odhaduje se, že jí bude chybět až 16,2 tuny kvůli omezených výrobním kapacitám či nedostatku námořních dopravců s chladícími zařízeními.

Počet infikovaných prasat je možná mnohem vyšší, farmáři nákazu tají
Podle New York Times může být navíc počet poražených a na infekci uhynulých prasat větší, než se uvádí v oficiálních údajích. Napříč Čínou byla nalezena těla mrtvých prasat v řekách a příkopech, což naznačuje, že je farmáři zlikvidovali a vyhodili pryč, aby se to nedozvěděly úřady.
Nedostatek vepřového se začíná podepisovat na zpomalující se čínské ekonomice. Vepřové začalo být dražší a vyšší ceny pomohly zvednout inflaci na nejvyšší pětiměsíční úroveň v březnu.

V ČR roste cena jatečného masa
Vepřové nezdražuje jen v Číně, ale všude na světě – včetně ČR. „V posledních třech týdnech vzrostla cena jatečného masa v ČR kvůli situaci v Číně zhruba ze 36 na 41 korun. A může dál stoupat řekněme až ke 46 korunám. To se však těžko odhaduje," řekl serveru iDNES.cz Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat. Na pultech se to však zatím neprojevilo.
Podle eurozpravy.cz, 23. 4. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot