Cena vepřového masa kvůli AMP roste po celém světě

V Číně došlo v důsledku šíření afrického moru prasat (AMP) k poklesu produkce vepřového masa. Zvýšila se proto poptávka po dovozu z jiných zemí a tím i cena vepřového. V České republice zdražuje jatečné maso. Nákazu AMP se v Číně nedaří zastavit. Situace je v zemi pravděpodobně ještě horší, než uvádí oficiální statistiky.

Čína je největší producent i spotřebitel vepřového masa na světě. V loňském roce vyprodukovala 54,8 milionu tun vepřového masa a spotřebovala téměř 60 milionů tun, což představuje 49 % celosvětové nabídky masa.
V zemi se však nekontrolovatelně šíří AMP. V průběhu šesti měsíců skončil na jatkách téměř 1 milion prasat a došlo k poklesu produkce vepřového o 10 %. Země se proto ohlíží po jiných dovozcích vepřového. Dovoz masa z EU, Brazílie, Kanady, USA i dalších států by měl tento rok podle CNN dosáhnout rekordní úrovně.

Čína hledá alternativní zdroje, výrobní kapacity jsou však omezené
Čína se zároveň snaží nahradit výpadek vepřového jinými druhy masa, zejména drůbežím. I tak bude zřejmě trpět nedostatkem masa. Odhaduje se, že jí bude chybět až 16,2 tuny kvůli omezených výrobním kapacitám či nedostatku námořních dopravců s chladícími zařízeními.

Počet infikovaných prasat je možná mnohem vyšší, farmáři nákazu tají
Podle New York Times může být navíc počet poražených a na infekci uhynulých prasat větší, než se uvádí v oficiálních údajích. Napříč Čínou byla nalezena těla mrtvých prasat v řekách a příkopech, což naznačuje, že je farmáři zlikvidovali a vyhodili pryč, aby se to nedozvěděly úřady.
Nedostatek vepřového se začíná podepisovat na zpomalující se čínské ekonomice. Vepřové začalo být dražší a vyšší ceny pomohly zvednout inflaci na nejvyšší pětiměsíční úroveň v březnu.

V ČR roste cena jatečného masa
Vepřové nezdražuje jen v Číně, ale všude na světě – včetně ČR. „V posledních třech týdnech vzrostla cena jatečného masa v ČR kvůli situaci v Číně zhruba ze 36 na 41 korun. A může dál stoupat řekněme až ke 46 korunám. To se však těžko odhaduje," řekl serveru iDNES.cz Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat. Na pultech se to však zatím neprojevilo.
Podle eurozpravy.cz, 23. 4. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot