Braniborsko umožnilo kvůli AMP odchyt divočáků do klecí

Kvůli zvýšené hrozbě vypuknutí nákazy AMP v německých spolkových zemích umožnilo Braniborsko odchyt divočáků do klecí. Lovce čeká odměna za každého uloveného divočáka i za odběr vzorků.

Do odchytových zařízení bude zvěř lákána na kukuřici nebo žaludy. Lovci budou na přítomnost divočáků upozorněni signálem z kamery. Mohou tedy ihned spustit mechanismus a zavřít bránu, aby divočák nemohl uniknout. Nakonec budou zvířata na krátkou vzdálenost zastřelena.
Podle informací Ministerstva životního prostředí bylo dosud na takzvané „lapače divočáků" podáno 43 žádostí. Schváleno bylo 39.


50 euro za každé prase divoké
V národním parku v údolí Odry probíhá modelový projekt. Testují zde 12 odchytových zařízení. Podle dostupných informací umožní klece odchyt bachyní i se selaty šetrným způsobem.
Lovci obdrží 50 euro za každého uloveného divočáka. V sezóně 2015/2016 bylo uloveno 71 400 divočáků. Kromě toho bude udělována odměna 30 euro za odběr vzorků z nalezeného uhynulého divočáka.


Podle www.rbb24.de, 6. 2. 2019
Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot