Braniborsko postaví plot na hranici s Polskem kvůli AMP

Německá spolková země Braniborsko vybuduje na polovině své 280kilometrové hranice s Polskem plot, aby tak zabránila šíření afrického moru prasat od svého východního souseda. Výstavba začne v pátek.

První část ohradníku začnou dělníci vztyčovat u Gubenu, kde hranici tvoří Lužická Nisa. Guben leží v okrese Spréva-Nisa, jež má být společně s okolím Frankfurtu nad Odrou centrem braniborské obrany proti šíření afrického moru prasat. Bariéru budou tvořit mobilní elektrická hrazení a také pachový ohradník, kdy zvěř odpuzuje pachová látka v podobě pěnového nástřiku.
Braniborsko, které uhradí výstavbu plotu, plánuje ohradit 120 kilometrů hranice. Plot bude stát 160 000 eur (čtyři miliony korun) a bude vysoký asi 90 centimetrů.
Podle ČTK, 19. 12. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot