Belgie: potvrzeny nálezy dalších divočáků uhynulých na AMP

Belgie hlásí další případy výskytu afrického moru prasat (AMP) u černé zvěře. Poté, co byly ve čtvrtek 13. září zveřejněny informace o dvou uhynulých divočácích, potvrdil v pondělí 17. září belgický ministr zemědělství nalezení dalších nakažených kusů černé zvěře.

Podle ministra zemědělství byla choroba zjištěna již u pěti kusů v zasažené oblasti na jihu Belgie. Odhaduje se, že na území se mohlo nakazit až 400 divočáků.
Belgie vydala na území o velikosti 63 000 ha zákaz lovu a vstupu nepovolaných osob. Výjimku mají lidé, kteří vyhledávají a odklízejí kadávery. Stejná opatření mají být přijata ve čtyřech sousedních regionech Francie.
V reakci na potvrzení AMP v Belgii vydalo několik států zákaz dovozu belgického vepřového. Byť byla nákaza potvrzena jen u černé zvěře z volnosti, existují velké obavy z jejího zavlečení do hospodářských chovů a z dalšího šíření.
Podle www.jagderleben.de, 18. 9. 2018

Foto Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot