Belgie plánuje vystřílení zbývajících divočáků v ohnisku nákazy AMP

Zbývající prasata divoká žijící v ohnisku nákazy AMP v jižní části Belgie budou vystřílena. Rozhodla o tom valonská vláda.

Odstřel v ohnisku nákazy budou mít na starost lesní správci, protože lovecká sezóna bude zahájena až 1. července. Do zóny I, která je oblastí s intenzivním monitoringem a přiléhá k ohnisku nákazy, budou mít přístup všichni myslivci.

Počet pozitivních případů klesá
V posledních týdnech a měsících se počet infikovaných divočáků neustále snižuje. Minulý týden bylo nalezeno 6 pozitivních kusů. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (OIE) bylo od září 2019 shledáno jako pozitivních na AMP celkem 821 prasat divokých.

Turisté už mohou do lesů
Od 6. dubna bylo veřejnosti umožněno vrátit se do rekreační oblasti o rozloze 16 000 ha. Proti povolení protestovali chovatelé prasat ve Flandrech, severní části Belgie, kde se nachází převážná většina chovů prasat v zemi.

Při vstupu do lesa však musí návštěvníci dodržovat přísná hygienická doporučení, jako např. držet se cest, nepřinášet žádné masné výrobky, likvidovat odpadky v zásobnících a čistit kola a boty po návštěvě.

Přenašečem viru byli divočáci z východní Evropy
Jak se nákaza dostala do země, není jasné, ale protože se jedná o oblast izolovanou od ostatních míst s výskytem nemoci, je zřejmé, že za jejím výskytem v Belgii stojí člověk. Nejpravděpodobnější teorií je, že byl virus zavlečen s nezákonnými transporty divočáků z východní Evropy, kteří měli oživit místní honitby.
Podle pigprogress.net, 12. 6. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot