Belgie: ohnisko nákazy se rozšiřuje, potvrzeno 500+ pozitivních případů

Celkový počet prasat divokých infikovaných virem afrického moru prasat (AMP) vzrostl v jižní Belgii na 522. Ohnisko nákazy bude rozšířeno na sever. Francie pokračuje ve stavbě plotu a lovu divočáků na hranicích s Belgií.

Údaje zveřejnila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) v úterý 19. února.


Kadávery byly nalezeny na nečekaných místech
Jeden uhynulý infikovaný kus, objevený dne 14. února, byl nalezen 6,5 km severně od dříve známých nálezů, mezi obcemi Les Fossés a Mellier. Nález bude mít za následek rozšíření ohniska nákazy (v mapě vyznačeno tmavě červenou barvou).
Podobný případ, ale stále uvnitř ohniska, se vyskytoval blízko vesnice Differt, přibližně 3 km od hranice s Lucemburskem. Místo je vzdálené více než 4 km od dřívějších objevů.
Zdá se, že virus se šíří také na jih. Mezi Gomery a Bleidem, přibližně 3,5 km od francouzské hranice, byl nalezen kadáver dne 13. února. To byl nejjižnější nález v Belgii.

mapa_upr

Francouzi ulovili 193 divočáků
Mezitím na francouzské straně hranic zastřelili lovci a příslušníci francouzské armády 193 prasat divokých v „bílé zóně" (v mapě znázorněné tmavě modře). Tato zóna byla vytvořena v polovině ledna podél hranice s Belgií, protože virus na belgické straně se přiblížil hranici s Francií. Pravidla v bílé zóně jsou jednoduchá: všechna prasata divoká musí být ulovena.
Na francouzsko-belgické hranici dokončují elektrický plot o délce 60 km, aby se Francie oddělila od Belgie (na mapě znázorněno zelenou čárou). Stavba plotu bude dále pokračovat i v sousedním okrese Meurthe-et-Moselle.

Testování ulovených divočáků
Francouzské ministerstvo zemědělství uvedlo, že celkem 4 z ulovených divočáků byli odesláni do laboratoře na testování přítomnosti viru. Všechny testy byly negativní na AMP. Podle odhadů se v uvedené bílé zóně stále vyskytuje přibližně 100 až 250 divočáků.
Podle https://www.pigprogress.net , 20. 2. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot