Belgie hlásí 828. oběť afrického moru prasat

Belgie nahlásila Světové organizaci pro zdraví zvířat dalšího nalezeného divočáka, který uhynul v důsledku nákazy africkým morem prasat (AMP). V zemi tedy na chorobu uhynulo celkem 828 divočáků.

Po posledním kusu zbyly jen kosti, uhynul před více než 6 měsíci. Předchozí nález pochází z 11. srpna 2019.
Podle facebook.com/PigProgress, 5. 11. 2019

Zdroj mapy pigprogress.net

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot