Belgie: Chovatelé prasat mají finanční problémy

I když se nákaza africkým morem prasat (AMP) v Belgii objevila pouze u divočáků, vývoz vepřového masa se snížil na polovinu. Pokles cen představuje velkou zátěž pro místní chovatele prasat a zlepšení je v nedohlednu.

Jak se AMP dostal do Belgie?
Původcem infekce byli divočáci dovezení z východoevropských zemí, pravděpodobně z České republiky nebo Polska, a vypuštění v Belgii za účelem oživení honiteb. Začátkem února byl z činu obviněn člen lesní stáže, který navíc našel neobvyklé množství kadáverů, ale úřadům to oznámil až o několik dnů později. O případu jsme vás informovali dříve.
Není snadné prokázat předpokládaný polský nebo český původ prasete divokého, které mohlo být přenašečem viru, pomocí technologie DNA. Podle viceprezidenta belgického farmářského syndikátu Paula Cerpentiera pochází celá populace prasat divokých v jižní Belgii z tlupy, která byla na počátku 20. století dovezena z Polska.


AMP v Belgii není pod kontrolou
Začátkem roku 2019 se zdálo, že celkový počet střelených a nakažených divočáků postupně klesá. V polovině března bylo pozitivních 668 prasat divokých, zastřeleno bylo přibližně 1700 divočáků.
„Nevíme přesně, kolik prasat divokých žije v Ardenách. Zpočátku se odhadovalo, že se v zasažené oblasti pohybuje 4000 divočáků, ale nyní mluvíme celkem o 6000 kusech," uvedl Wouter Wytynck z belgické Asociace farmářů. „Vzhledem k tomu, že oblast je velká a špatně přístupná, je možné, že v lesích je mnohem více nakažených kusů."
Největší hrozbou je, že část infikovaných prasat divokých nákazu přežije a stane se rezistentním přenašečem. „Riziko je relativně vysoké, protože 70 až 75 % divočáků infekci přežije. U prasat domácích se však úmrtnost zvýší na 90-95 %," dodal Wytynck.


Belgický chov prasat je téměř zničen
V důsledku vypuknutí AMP je belgický chov prasat finančně téměř zničen. Země je silně závislá na vývozu. Přibližně 80 % vývozu zůstane v EU, přičemž největšími obchodními partnery jsou Německo, Polsko a Nizozemsko. V důsledku AMP byl však prakticky zrušen obchod mimo EU.
Vývoz do Nizozemska a Německa je také omezen. Kupující z nizozemských a německých jatek často požadují písemné potvrzení, že maso nepochází z Belgie, a za prasata z Belgie nechtějí tolik platit. Mnoho chovatelů prasat již muselo zažádat o úvěr, protože již nejsou schopni platit účty.
Ministerstvo zemědělství proto vytvořilo dočasný záruční fond pro zemědělské podniky, které se dostaly do akutních finančních potíží. Farmy mohou požádat o finanční prostředky, pokud prokáží zjevné škody způsobené AMP.


Žádné zlepšení pro belgické chovatele prasat
S nárůstem počtu kadáverů prasat divokých není v krátkodobém horizontu šance na zlepšení situace. V poslední době probíhají jednání mezi Belgií, Nizozemskem, Německem a Čínou o podmínkách, které umožní vývoz pod podmínkou, že AMP se podaří udržet pouze u divočáků. Další možností je regionalizace – to znamená, že z vývozu by byly vyloučeny pouze oblasti, kde se nákaza nachází.

Podle www.pigprogress.net, 20. 3. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot