Belgie: 708 infikovaných divočáků, turisté mohou znovu do lesů

Počet prasat divokých nakažených virem afrického moru prasat (AMP) vzrostl v jižní Belgii na 708. Celkem bylo minulý týden nahlášeno 40 nových případů z lesů v jižní provincii Lucembursko. Údaje zveřejnila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). Většina kadáverů byla nalezena ve středu ohniska nákazy, několik v jeho severní části a dalších pět v obci Aubange, v blízkosti hranic s Francií a Lucemburskem.

Z analýzy případů je zřejmé, že v březnu je počet nalezených infikovaných těl výrazně nižší než v únoru. V únoru bylo zjištěno celkem 217 infikovaných prasat divokých, v březnu jich bylo pouze 83.

Turisté mohou znovu vstoupit do lesů

To neznamená, že je nákaza překonána. Turisté však dostali povolení od 6. dubna znovu vstupovat do infikované oblasti. Povolení platí za podmínky, že se chodci budou pohybovat pouze po cestách. Oznámil to René Collin, valonský ministr zemědělství.
Kontroverzní rozhodnutí vedlo k různým reakcím. Radost má odvětví cestovního ruchu, ale subjekty závislé na hospodaření v lesích reagovaly s menšími pochopením, protože měsíce měly kvůli AMP zakázáno vstupovat do lesa.

AMP v Polsku a Rumunsku

Polsko a Rumunsko také nadále uvádí výskyt AMP v populaci divočáků. Podle informací OIE byl virus v nedávné době potvrzen u divočáka na východě Polska. V Rumunsku je virus přítomen jak na severovýchodě, tak na jihozápadě země. Dva případy v Rumunsku jsou hlášeny i z domácích chovů, kde se jednalo o 17 a 2 zvířata.
Podle www.pigprogress.net, 26. 3. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot