Bavorsko kvůli hrozbě prasečího moru zvýší zástřelné

Bavorsko navyšuje odměnu za odstřel prasete divokého z 20 na 100 eur. Do oblastí ohrožených zavlečením afrického moru prasat vyšle také drony, aby zíkaná data pomohla s monitorováním lokalit a při plánování naháněk. Informovala o tom agentura DPA.

Bavorské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že lovci v severních a východních regionech u hranic s Českem a německými spolkovými zeměmi Durynsko a Sasko mohou nově za zastřelené prase divoké místo 20 eur (500 korun) získat odměnu sto eur (2500 korun).
Ohrožené oblasti budou navíc sledovat drony a získané informace o pohybu zvěře dostanou místní myslivecké spolky, aby mohly lépe organizovat naháňky.
Proti možnému zavlečené nákazy se v minulých týdnech rozhodly německé spolkové země Braniborsko a Sasko postavit na hranicích s Polskem ploty, které po dokončení budou tvořeny z elektrických ohradníků a pachových odpuzovačů.
Podle ČTK, 12. 1. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot