AMP v Polsku „poskočil“ o 300 km na západ!

Polská veterinární správa potvrdila nález divočáka, u něhož byl potvrzen africký mor prasat, v Lubušském vojvodství na západě Polska, 300 km vzdušnou čarou od oblastí s výskytem choroby u Varšavy.

Virus AMP byl nalezen u divočáka, který byl 4. listopadu sražen autem u obce Tarnów Jezierny. Polská veterinární správa hovoří o „izolovaném případu nákazy bez možnosti epidemiologického a zeměpisného spojení s dosud hlášenými případy AMP na území Polska". Oblasti s výskytem AMP v Polsku jsou na východě země a v okolí Varšavy, nejblíže 300 km od místa nálezu. Odborníci se shodují, že když virus přeskočí na větší vzdálenosti, je to obvykle kvůli lidské nedbalosti.
Místo nálezu je vzdáleno vzdušnou čarou asi 85 km od hranic s Německem a přibližně 110 km od hranic s Českou republikou (Frýdlantský výběžek, Liberecký kraj).
Podle www.pigprogress.net, 15. 11. 2019

Mapa: www.pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot