AMP v Polsku opět postoupil na západ

Nové ohnisko AMP na západě Polska se zvětšuje – přibyly další nálezy nakažených divočáků blíž k hranicím s Německem.

V uplynulých dnech bylo v Lubušském okrese nalezeno deset uhynulých divočáků, u nichž byl prokázán jako příčina úhynu AMP. Podle webu jagderleben.de je vzdálenost míst nejčerstvějších nálezů v okresech Zielona Góra a Nowa Sól přibližně 40 km od německo-polské hranice. Vzdálenost od hranic s Českou republikou (Frýdlantský výběžek) je okolo 80 km.

Podle www.jagderleben.de, 2. 12. 2019

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot