AMP V Asii: 5,8 milionu utracených prasat ve Vietnamu, řeka zbarvená krví prasat v Jižní Koreji

Celkový počet prasat domácích nakažených virem afrického moru prasat (AMP) a následně utracených se ve Vietnamu vyšplhal na 5,8 milionu. V Indonésii se AMP vyskytl na severu Sumatry. Jižní Korea nechala utratit 47 000 prasat domácích. Jejich krev zbarvila poblíž protékající řeku doruda. Místo se nachází v blízkosti demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou.

Vietnam hlásí 5,8 milionu utracených prasat
Podrobné údaje zpřístupňuje Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). Z Vietnamu je hlášeno celkem 8 429 ohnisek výskytu AMP, 19 ze 63 vietnamských provincií oznámilo více než 100 000 úhynů prasat domácích. Většina nejpostiženějších provincií je na severu země, v hlavním městě Hanoji nebo kolem něj.

Indonésie: AMP se pravděpodobně vyskytl na severu Sumatry
AMP pravděpodobně zasáhl i provincii Severní Sumatra v Indonésii. Podle místních úřadů zde uhynulo 4 682 prasat. Podle tiskové agentury Reuters potvrdily laboratorní testy výskyt jak afrického, tak klasického moru prasat.
V Indonésii se však vepřové maso z náboženských důvodů nekonzumuje v celé zemi, ohniska proto dosud nebyla nahlášena.

Jižní Korea: řeka se zbarvila doruda krví prasat
BBC zveřejnila fotografie řeky Imjin v Jižní Koreji, která se zabarvila krví utracených prasat. Jižní Korea nechala utratit 47 000 prasat domácích, aby zabránila šíření viru. Silné deště způsobily, že se krev spláchla do toku řeky. Místo se nachází poblíž demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou.
Jižní Korea doposud nahlásila 37 ohnisek AMP, všechny relativně blízko k hranici se Severní Koreou. Celkem bylo nalezeno 23 infikovaných divočáků, uhynulo nebo muselo být utraceno 27 000 zvířat.

Tchaj-wan: další nakažené prase na ostrově Kinmen
Po několika měsících klidu tchajwanské úřady objevily další mrtvé prase nakažené AMP na pobřeží ostrovů Kinmen. Celkový počet infikovaných prasat, která se vyplavila na pobřeží, je za poslední rok 12 - deset na ostrovech Kinmen a dvě na ostrovech Matsu. Tchaj-wan nehlásí tato ohniska OIE.

Čína: Infikovaná prasata v kamionu v Chongqingu
Čína poslední dobou hlásí ohniska pouze místním úřadům. K poslednímu nálezu došlo podle čínského ministerstva zemědělství a venkova 10. listopadu, kdy byla odhalena infikovaná prasata v kamionu v okrese Dianjiang v Čchung-čchingu.
Celkový počet potvrzených ohnisek z Číny a Hongkongu je 163, ale obecně se předpokládá, že skutečné číslo je mnohem vyšší. Odhaduje se, že až 60 % z celkového počtu infikovaných prasat není nahlášeno.

Filipíny: kromě hlavního města jsou postiženy i Caloocan a Malabon
Na Filipínách byl AMP hlášen ve více oblastech Manily. Virus se vyskytl také ve městech Caloocan a Malabon.
Podle nejnovějších informací OIE je nyní na Filipínách hlášeno 40 ohnisek a téměř 53 000 zabitých nebo utracených zvířat.
Podle pigprogress.net, 13. 11. 2019
Zdroj fotografie BBC.com

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot