AMP se na Slovensku rozšířil do dalšího okresu

Dne 21. července 2020 potvrdila národní referenční laboratoř ve Zvolenu pozitivní výsledek testu na africký mor prasat u uhynulého dospělého divočáka nalezeného v okrese Rožňava.

Od prvního případu pozitivního nálezu AMP na území Slovenska uplynul téměř rok. Během tohoto období se nákaza rozšířila do celkem pěti okresu na východě země. K okresům Trebišov, Michalovce, Košice-okolí a Košice-město aktuálně přibyl okres Rožňava. Dne 21. července 2020 byla nákaza AMP potvrzena u uhynutého dospělého divočáka nalezeného v honitbě Mysliveckého spolku Kečovo v okrese Rožňava. Jde o první výskyt nákazy v této oblasti. Divočák byl nalezen asi 2,3 km od slovensko-maďarské hranice. Na maďarské straně je nákaza AMP potvrzována u černé zvěře již delší dobu. Předpokládá se, že na území Slovenska dostala migrací černé zvěře nebo pohybem lidí přes zelenou hranici. Na Slovensku bylo k 21. července evidováno 221 případů AMP u černé zvěře.

Vzdálenost nalezeného divočáka od slovensko-maďarské hranice

Podle www.mpsr.sk, 22. 7. 2020, red.

Repro www.mpsr.sk a www.svps.sk

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot