AMP na Slovensku „poskočil“ severozápadním směrem

Dne 11. června 2020 byl africký mor prasat potvrzen u selete prasete divokého nalezeného na okraji Košic. Nákaza tak „poskočila" o přibližně 20 km na severozápad od infikované oblasti na jihovýchodě Slovenska. Je nanejvýš pravděpodobné, že k přenosu došlo vinou člověka

Okresní úřad Košice-okolí vydal po březnovém početnějším nálezu padlin divočáků v infikované oblasti, u nichž byl prokázán AMP, zákaz využívaní části lesů ve svém správním obvodu veřejností. Velké nebezpečí totiž představuje přenos viru člověkem a zavlečení nákazy do chovů domácích prasat, což by mělo značné následky. Přísné opatření bohužel nepomohlo, počátkem června bylo na severozápadním okraji města Košice, v lokalitě Čičky, která spadá ho honitby Črmeľ Městských lesů Košice, nalezeno čtyřkilogramové sele, u něhož byl 11. června potvrzen AMP. K přenosu nákazy o 20 km od okraje infikované oblasti muselo dojít lidskou nezodpovědností. Podle Ing. Gabriela Vukušiče z Okresního úřadu Košice-okolí mohl být vir přenesen na obuvi nebo oděvu turisty, který se předtím pohyboval v infikované oblasti, prostřednictvím psa, jenž se v infikované oblasti mohl vyválet v kadáveru a jeho majitel ho poté venčil na okraji Košic, nebo s vývrhem či zbytky těla divočáka nelegálně uloveného v infikované oblasti.

slovensko

Podle www.polovnickakomora.sk, 12. 6. 2020, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot