AMP: Dramatická situace na Slovensku

Na Slovensku byly potvrzeny čtyři případy nákazy africkým morem prasat v domácích chovech a nalezen jeden infikovaný divočák. Tím se podle slov Gabriely Matečné ze slovenského Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) mění situace na dramatickou, která vyžaduje zvýšení bezpečnostních veterinárních opatření a zintenzivnění lovu divočáků.

Ve středu jednala Národní expertní skupina pro AMP
„To, že jsme na Slovensku našli čtyři případy AMP v domácích chovech a identifikovali jsme ho i u divočáka, znamená jiná bezpečnostní veterinární opatření, abychom zajistili šíření tohoto velmi nebezpečného viru, který má obrovský ekonomický dopad, zejména pro chovatele prasat. Dnes zasedala Národní expertní skupina pro AMP, skoro hodinu a půl jsme diskutovali s lidmi, kteří jsou nejen odborníci, ale jsou také přímo z terénu, o tom, jak bychom kromě známých opatření dokázali zabránit šíření AMP," přiblížila Matečná.
Středeční zasedání Národní expertní skupiny pro AMP se konalo za účasti Josefa Bíreše, ústředního ředitele Státní veterinární a potravinové správy (ŠVPS) SR, Jaroslava Regece, generálního tajemníka služebního úřadu MPRV SR a Imricha Šuby, ředitele kanceláře Slovenské myslivecké komory (SPK).
„Komise se zabývala i tím, že v některých rizikových oblastech vydáme úplný zákaz chovu domácích prasat, aby se nemoc nešířila. Budeme sledovat vývoj," oznámil Bíreš. V domácích chovech je podle jeho slov příčinou rozšíření nákazy nedisciplinovanost chovatelů. „Žádný jiný faktor zde nepůsobí," zdůraznil.

Zintenzivní lov divočáků, povolí zakázané způsoby lovu
Bíreš dále informoval, že podle laboratorního vyšetření se u divokých prasat projevuje tzv. mladá infekce AMP, vůči které si organismus prasat nedokázal vytvořit protilátky. Virus je navíc velmi agresivní. „V některých oblastech zintenzivníme lov divočáků. Možná vymezíme nějakou malou oblast, kde už budeme sbírat jen uhynulé divočáky. Bude také vydáno mimořádné opatření hlavního veterinárního lékaře, kterým povolíme i zakázané způsoby lovu," avizoval Bíreš.
Ulovení a uhynulí divočáci se podle ředitele ŠVPS SR budou vkládat do hermeticky uzavřených vaků a vozit asanačním vozidlem do kafilérie v Mojšové Lúčke. „Na jednání expertní skupiny byly i návrhy, že se vykope sběrná jáma kadáverů, která bude fungovat za stanovených podmínek, dezinfekce a pod dozorem veterinární správy. Tyto dva způsoby navrhneme, oba budou pod kontrolou," uvedl ředitel ŠVPS.
Při potírání pytláků, kteří mohou přispívat k šíření AMP, budou podle Bíreše veterináři žádat o součinnost s lovci, policií a při informovanosti o AMP požádali o pomoc i média.

Budou vypracována mimořádná veterinární opatření
Regec upozornil, že po zasedání expertní skupiny budou vypracována mimořádná veterinární opatření, které budou obsahovat zásady postupu myslivců při sanaci nalezených uhynulých, respektive ulovených prasat divokých. „Jako myslivec si dovolím vyzvat loveckou veřejnost k odpovědnému přístupu při plnění opatření, která mají zabránit šíření vysoce nakažlivé nemoci, jakou je AMP," zdůraznil Regec.


Podle polovnickakomora.sk, 15. 8. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot