AMP: Dramatická situace na Slovensku

Na Slovensku byly potvrzeny čtyři případy nákazy africkým morem prasat v domácích chovech a nalezen jeden infikovaný divočák. Tím se podle slov Gabriely Matečné ze slovenského Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) mění situace na dramatickou, která vyžaduje zvýšení bezpečnostních veterinárních opatření a zintenzivnění lovu divočáků.

Ve středu jednala Národní expertní skupina pro AMP
„To, že jsme na Slovensku našli čtyři případy AMP v domácích chovech a identifikovali jsme ho i u divočáka, znamená jiná bezpečnostní veterinární opatření, abychom zajistili šíření tohoto velmi nebezpečného viru, který má obrovský ekonomický dopad, zejména pro chovatele prasat. Dnes zasedala Národní expertní skupina pro AMP, skoro hodinu a půl jsme diskutovali s lidmi, kteří jsou nejen odborníci, ale jsou také přímo z terénu, o tom, jak bychom kromě známých opatření dokázali zabránit šíření AMP," přiblížila Matečná.
Středeční zasedání Národní expertní skupiny pro AMP se konalo za účasti Josefa Bíreše, ústředního ředitele Státní veterinární a potravinové správy (ŠVPS) SR, Jaroslava Regece, generálního tajemníka služebního úřadu MPRV SR a Imricha Šuby, ředitele kanceláře Slovenské myslivecké komory (SPK).
„Komise se zabývala i tím, že v některých rizikových oblastech vydáme úplný zákaz chovu domácích prasat, aby se nemoc nešířila. Budeme sledovat vývoj," oznámil Bíreš. V domácích chovech je podle jeho slov příčinou rozšíření nákazy nedisciplinovanost chovatelů. „Žádný jiný faktor zde nepůsobí," zdůraznil.

Zintenzivní lov divočáků, povolí zakázané způsoby lovu
Bíreš dále informoval, že podle laboratorního vyšetření se u divokých prasat projevuje tzv. mladá infekce AMP, vůči které si organismus prasat nedokázal vytvořit protilátky. Virus je navíc velmi agresivní. „V některých oblastech zintenzivníme lov divočáků. Možná vymezíme nějakou malou oblast, kde už budeme sbírat jen uhynulé divočáky. Bude také vydáno mimořádné opatření hlavního veterinárního lékaře, kterým povolíme i zakázané způsoby lovu," avizoval Bíreš.
Ulovení a uhynulí divočáci se podle ředitele ŠVPS SR budou vkládat do hermeticky uzavřených vaků a vozit asanačním vozidlem do kafilérie v Mojšové Lúčke. „Na jednání expertní skupiny byly i návrhy, že se vykope sběrná jáma kadáverů, která bude fungovat za stanovených podmínek, dezinfekce a pod dozorem veterinární správy. Tyto dva způsoby navrhneme, oba budou pod kontrolou," uvedl ředitel ŠVPS.
Při potírání pytláků, kteří mohou přispívat k šíření AMP, budou podle Bíreše veterináři žádat o součinnost s lovci, policií a při informovanosti o AMP požádali o pomoc i média.

Budou vypracována mimořádná veterinární opatření
Regec upozornil, že po zasedání expertní skupiny budou vypracována mimořádná veterinární opatření, které budou obsahovat zásady postupu myslivců při sanaci nalezených uhynulých, respektive ulovených prasat divokých. „Jako myslivec si dovolím vyzvat loveckou veřejnost k odpovědnému přístupu při plnění opatření, která mají zabránit šíření vysoce nakažlivé nemoci, jakou je AMP," zdůraznil Regec.


Podle polovnickakomora.sk, 15. 8. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot