Aktuální situace s AMP na Slovensku

Podle Státní veterinární a potravinové správy Slovenské republiky bylo na Slovensku k 3. září 2019 evidováno 11 případů výskytu afrického moru prasat (AMP) u domácích prasat a 12 nálezů u černé zvěře.

Všechna nová ohniska se vyskytují v oblasti v okrese Trebišov, kde již byl v předcházejícím období potvrzen výskyt nákazy a odkud jsou i nálezy divočáků pozitivních na AMP. Od 16. 8. probíhá likvidace ohnisek nákazy u chovatelů, od 19. 8. neškodné utracení ostatních zvířat v kontaktních chovech (v obcích s pozitivními nálezy).
Od 21. srpna dodává Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky ve spolupráci se Slovenskou mysliveckou komorou a Státní veterinární a potravinovou správou Slovenské republiky myslivcům v zasažené oblasti chladící boxy ke skladování ulovené černé zvěře v souvislosti s plněním nařízení jejího intenzivního lovu. V pondělí 2. září byla v okrese Trebišov předána chladírenská zařízení všem 41 uživatelům dotčených honiteb. Boxy budou dodány též jejich kolegům v sousedních okresech Sobrance a Michalovce.
Podle www.spvs.sk a www.polovnickakomora.sk, 3. a 4. 9. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot