Aktuální situace s AMP k 30. 4. 2018

Od 1. února 2018 eviduje SVS k 30. dubnu ve Zlínském kraji 105 nalezených uhynulých divočáků. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 12 kusů nalezených ve vysoce rizikové oblasti, v 91 případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čeká na výsledek vyšetření dvou kusů.

Celkem 11 z 12 divočáků s pozitivním nálezem AMP pocházelo z vysoce rizikové oblasti v rámci zamořené oblasti (uvnitř ohradníků), jeden ze zamořené oblasti (vně ohradníků).

Ve stejném období lovci v zamořené oblasti ulovili celkem 434 divočáků. Vyšetření prokázalo AMP pouze u jediného kusu, který byl uloven v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků.

V oblasti s intenzivním lovem bylo v uvedeném období uloveno 2859 prasat divokých, z toho nejvíce v okresech Uherské Hradiště (505), Kroměříž (453) a Hodonín (444). Ani jeden z divočáků ulovených v oblasti s intenzivním lovem nebyl nakažen AMP.

Podle svscr.cz, 30. 4. 2018

 

Mapa 1: Přehled výsledků vyšetření uhynulých prasat divokých

Mapa1

 

Mapa 2: Pozitivní a negativní nálezy AMP u prasat divokých

Mapa2

 

Mapa 3: Přehled intenzity lovu černé zvěře v zamořené oblasti

Mapa3

 

Mapa 4: Přehled intenzity lovu černé zvěře v oblasti s intenzivním lovem

Mapa4

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: redakce
dot