Aktuální situace s AMP k 3. 4. 2018

Od 1. února 2018, kdy došlo ke zmenšení zamořené oblasti v okrese Zlín, eviduje Státní veterinární správa ve Zlínském kraji 40 nalezených uhynulých prasat divokých. Ve Státním veterinárním ústavu bylo dosud vyšetřeno 29 vzorků. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u dvou kusů (mapa 1 a 2).

Divočáci s pozitivním nálezem AMP pocházejí z katastrálních území Kostelec u Zlína a Lípa nad Dřevnicí ve vysoce rizikové oblasti. Ve 27 případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čeká na výsledek vyšetření 11 zbývajících kusů.

Ve stejném období lovci v zamořené oblasti ulovili celkem 287 kusů černé zvěře. Vyšetření AMP prokázalo u jednoho divočáka uloveného v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků (mapa 3).

V oblasti s intenzivním lovem bylo v průběhu února střeleno 2283 prasat divokých, z toho nejvíce v okresech Uherské Hradiště (401), Hodonín (351) a Kroměříž (342) (mapa 4). Ani jeden z divočáků ulovených v oblasti s intenzivním lovem nebyl nakažen AMP.

 Podle svscr.cz, 3. 4. 2018

 

Mapa 1: Přehled výsledků vyšetření uhynulých prasat divokých

Mapa1

 

Mapa 2: Pozitivní a negativní nálezy AMP u prasat divokých

Mapa2

 

Mapa 3: Přehled intenzity lovu černé zvěře v zamořené oblasti

Mapa3

 

Mapa 4: Přehled intenzity lovu černé zvěře v oblasti s intenzivním lovem

Mapa4

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: redakce
dot