Aktuální nákazová situace AMP v Belgii

V Belgii přibývá divočáků uhynulých na AMP. K 30. listopadu 2018 bylo v rizikové oblasti na jihu země evidováno celkem 183 kusů s pozitivním nálezem.

Z uvedených 183 kusů bylo 177 nalezeno a 6 uloveno. Nákazu se daří držet na ohraničeném území – podobně jako v České republice na Zlínsku. Dosud také nebyl zasažen řádný domácí chov prasat.
Virologové potvrdili to, co se dalo očekávat: virus izolovaný z divočáků v Belgii pochází z východní Evropy – byl identifikován na Ukrajině, v Bělorusku, Estonsku a v evropské části Ruska.
Podle www.agrarheute.com, 14. 11. 2018 a www.afsca.be, 30. 11. 2018, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot