Aktuálně o africkém moru prasat

Únorová mimořádná veterinární opatření (MVO) vydaná Státní veterinární správou (SVS) přinesla úpravy výměry zamořené oblasti na Zlínsku. V souvislosti s tím jsou od 1. února informace o výsledcích vyšetřování uhynulých či ulovených divočáků zveřejňovány na nových mapách.

Únor byl z hlediska nákazové situace africkým morem prasat (AMP) na Zlínsku relativně klidným měsícem. Mysliveckou veřejnost sice vzrušil nález tří uhynulých, nedaleko od sebe ležících divočáků v jižní části okresu Vsetín, jejichž snímky kolovaly po internetu, ale vyšetření u nich nákazu AMP nepotvrdilo. Nejdůležitější událostí se tak jeví vydání v úvodu zmíněných nových MVO.

ZMENŠENÍ ZAMOŘENÉ OBLASTI...
Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj (KVSZ) vydala 1. února nová MVO reagující na zmenšení zamořené oblasti, kterou byl do konce ledna celý okres Zlín. V důsledku zmenšení zamořené oblasti, která nově zahrnovala přibližně 40 procent okresu, došlo k některým změnám ve vyplácení zástřelného a nálezného. Honitby v katastrech, které již nebyly součástí zamořené oblasti, mohou nárokovat zástřelné odpovídající oblasti s intenzivním lovem. Novinkou pro myslivce z těchto honiteb je, že budou moci opět využívat zvěřinu ulovených divočáků (samozřejmě po vyšetření na svalovce – s negativním výsledkem). To dosud nemohli. Zároveň již ale nemohou nárokovat kompenzace za ušlý zisk v důsledku likvidace těl úlovků v asanačním podniku.
Ostatní povinnosti pro zamořenou oblast zůstaly stejné jako dosud. Zachována byla také tzv. vysoce riziková oblast vytyčená ohradníky. V katastrech do ní náležejících platí zvýšené zástřelné, jak již bylo dříve zveřejněno. Prasata divoká ulovená v této oblasti není i nadále možné využít pro lidskou spotřebu.

... A ROZŠÍŘENÍ ZAMOŘENÉ OBLASTI
Po popsaném zmenšení zamořené oblasti přišla zanedlouho změna. Již 22. února vydala KVSZ nová MVO, která zamořenou oblast naopak rozšířila, a to jižním směrem, o 17 katastrů. K rozšíření došlo v reakci na pozitivní nálezy a úlovky prasat divokých a rovněž na základě konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti také doporučila. Poslední pozitivní nálezy a úlovky pocházely z katastrů Želechovice, Kudlov a Lípa (v oblasti vně ohradníků) a přiblížily se k jižní hranici zamořené oblasti. Proto došlo k rozšíření ochranného pásma, které má za cíl vyšší obranu před potenciálním rozšířením AMP do dalších lokalit.

SITUACE S NÁKAZOU NA ZLÍNSKU
Od února začala SVS zveřejňovat informace o nákazové situaci vztažené k zamořené oblasti již po výše uvedených úpravách výměry (https://www.svscr.cz/amp-mapy/). Než je zmíníme, stojí za to provést závěrečnou rekapitulaci situace k 31. lednu 2018.

Situace k 31. lednu
Od prvního pozitivního nálezu v červnu 2017 do konce ledna 2018, kdy došlo ke zmenšení zamořené oblasti v okrese Zlín, byl AMP potvrzen u celkem 200 nalezených uhynulých divočáků na Zlínsku. Z tohoto počtu bylo 190 případů z oblasti ohraničené ohradníky, vně ohradníků bylo nalezeno zbývajících deset pozitivně testovaných kusů. V zamořené oblasti vně ohradníků bylo za celou dobu existence původní zamořené oblasti nalezeno a vyšetřeno celkem 91 uhynulých divočáků.
Mimo zamořenou oblast (v dalších okresech Zlínského kraje) bylo nalezeno a vyšetřeno 73 prasat divokých. Všechna byla vyšetřena s negativním výsledkem.
V tzv. červené zóně zamořené oblasti bylo ve stejném období uloveno odstřelem nebo odchytem celkem 648 prasat divokých. U 17 z nich vyšetření potvrdilo AMP. V zelené zóně bylo odstřeleno 1874 divočáků, AMP nebyl zjištěn ani u jednoho.
V oblasti s intenzivním lovem bylo do konce ledna uloveno celkem 12 601 prasat divokých – nejvíce v okresech Uherské Hradiště (2408) a Kroměříž (2161). Také v této oblasti nebyla nákaza potvrzena ani u jediného divočáka.
Archiv map a údajů k 31. lednu 2018 je k dispozici na webu SVS (https://www.svscr.cz/amp-mapy/archiv-k-31-1-2018-africky-mor-prasat-mapy).

Situace od 1. února
Od 1. února do 5. března evidovala SVS ve Zlínském kraji 20 nalezených uhynulých prasat divokých. K 5. březnu bylo vyšetřeno 15 vzorků. AMP byl potvrzen u bachyně nalezené v katastrálním území Kostelec (ve vysoce rizikové oblasti), ve 14 případech bylo vyšetření negativní.
Ve stejném období lovci v zamořené oblasti ulovili celkem 141 divočáků. Vyšetření prokázalo AMP u jednoho kusu, uloveného v katastrálním území Lužkovice (uvnitř ohradníků).
V oblasti s intenzivním lovem bylo v průběhu února uloveno 1414 kusů černé zvěře. Ani jeden z ulovených divočáků v oblasti s intenzivním lovem nebyl nakažen AMP.

Zpracováno podle údajů z internetových stránek SVS.

 

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: David Vaca
dot