Africký mor se v Polsku rychle šíří, zdá se nezastavitelný

Africký mor prasat (AMP) se rychle šíří Polskem a nedaří se ho zastavit – tato zásadní informace zazněla na webináři o šíření nemoci, který zorganizovalo nizozemské velvyslanectví v polské Varšavě. Virové onemocnění se v zemi vyskytlo v roce 2014 a na konci minulého roku poskočilo do západní části Polska. V prvních pěti měsících roku zde bylo nalezeno celkem 2505 uhynulých divočáků – to je více než za celý rok 2019.

Již několik let střílí v zemi kolem 300 000 kusů černé zvěře za loveckou sezónu. Přibývá jich zejména v okolí měst, kde nachází dostatek potravy.

Zvládnout nákazu v chovech prasat domácích je jednodušší než u divočáků
Krzysztof Jażdżewski, polský odborník na AMP a člen Evropské komise pro kontrolu AMP, na webináři prohlásil: „Mrzí mě, že se ostatní země domnívají, že Polsko proti postupu moru nezasáhlo dostatečně efektivně. Kontrola viru je u prasat domácích mnohem jednodušší než u divočáků. To je možné pouze tehdy, když je infikovaná oblast relativně malá, jako například v Belgii." Přesto věří, že Polsko virus zvládne.

Odměna za lov i hlášení uhynulých divočáků
Od roku 2017 dostávají myslivci v Polsku zástřelné a kompenzaci za nahlášení kadáverů. Lov a vyhledávání uhynulých divočáků patří podle Jażdżewského k nejdůležitějším opatřením ke kontrole AMP.

Plot kolem prasečí farmy
Jedním z dalších řečníků byl nizozemský chovatel prasat Bas Zegers, který vlastní prasečí farmu na západě Polska. Jeho farma se nachází v monitorované oblasti. Kvůli AMP nevydělává tolik peněz jako obvykle a musí testovat 30–60 prasat týdně, než je může přepravit na jatka.
Zegers postavil kolem své farmy plot a doufá, že tím udrží divočáky mimo své prostory. Kromě toho uplatňuje velmi přísný hygienický protokol pro zaměstnance i návštěvníky. Společně s dalšími přednášejícími je přesvědčen, že lidé představují nejvyšší riziko pro zavlečení AMP do prasečích chovů.
Podle pigprogress.net, 29. 5. 2020

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot