Africký mor se v Polsku rychle šíří, zdá se nezastavitelný

Africký mor prasat (AMP) se rychle šíří Polskem a nedaří se ho zastavit – tato zásadní informace zazněla na webináři o šíření nemoci, který zorganizovalo nizozemské velvyslanectví v polské Varšavě. Virové onemocnění se v zemi vyskytlo v roce 2014 a na konci minulého roku poskočilo do západní části Polska. V prvních pěti měsících roku zde bylo nalezeno celkem 2505 uhynulých divočáků – to je více než za celý rok 2019.

Již několik let střílí v zemi kolem 300 000 kusů černé zvěře za loveckou sezónu. Přibývá jich zejména v okolí měst, kde nachází dostatek potravy.

Zvládnout nákazu v chovech prasat domácích je jednodušší než u divočáků
Krzysztof Jażdżewski, polský odborník na AMP a člen Evropské komise pro kontrolu AMP, na webináři prohlásil: „Mrzí mě, že se ostatní země domnívají, že Polsko proti postupu moru nezasáhlo dostatečně efektivně. Kontrola viru je u prasat domácích mnohem jednodušší než u divočáků. To je možné pouze tehdy, když je infikovaná oblast relativně malá, jako například v Belgii." Přesto věří, že Polsko virus zvládne.

Odměna za lov i hlášení uhynulých divočáků
Od roku 2017 dostávají myslivci v Polsku zástřelné a kompenzaci za nahlášení kadáverů. Lov a vyhledávání uhynulých divočáků patří podle Jażdżewského k nejdůležitějším opatřením ke kontrole AMP.

Plot kolem prasečí farmy
Jedním z dalších řečníků byl nizozemský chovatel prasat Bas Zegers, který vlastní prasečí farmu na západě Polska. Jeho farma se nachází v monitorované oblasti. Kvůli AMP nevydělává tolik peněz jako obvykle a musí testovat 30–60 prasat týdně, než je může přepravit na jatka.
Zegers postavil kolem své farmy plot a doufá, že tím udrží divočáky mimo své prostory. Kromě toho uplatňuje velmi přísný hygienický protokol pro zaměstnance i návštěvníky. Společně s dalšími přednášejícími je přesvědčen, že lidé představují nejvyšší riziko pro zavlečení AMP do prasečích chovů.
Podle pigprogress.net, 29. 5. 2020

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot