Africký mor prasat zjištěn u Varšavy

Německý server jagderleben.de přinesl 21. listopadu 2017 informaci o tom, že severně od hlavního polského města byly nalezeny dva uhynulé kusy černé zvěře, u nichž byla jako příčina smrti zjištěna nákaza africkým morem prasat. Místo nálezu je vzdálené 100 km od oblasti na severovýchodě Polska, kde se onemocnění vyskytuje.

Informaci o nálezu přinesla polská média. V pondělí 20. listopadu byl sestaven krizový tým, který bude řešit, jaká opatření je nutné přijmout v nové situaci, kdy se choroba posunula 100 km od zamořené oblasti. Server jagderleben.de upozorňuje, že lze předpokládat, že šíření choroby západním směrem bude mnohem rychlejší, než tomu bylo dosud. Varšavu s Německem spojuje frekventovaná polská dálnice A2, která se napojuje na německou dálnici A12 vedoucí do Berlína. Obava, že dojde k rozšíření nákazy díky zbytku vyhozené uzeniny obsahující vir, dovezené z Polska, je značná.

Podle www.jagderleben.de, 21. 11. 2017.

Čerstvé informace o africkém moru prasat najdete ve Světě myslivosti č. 12/2017.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: David Vaca
dot