Africký mor prasat se vyskytl 21 kilometrů od německé hranice

Africký mor prasat se podle německého ministerstva zemědělství posunul ještě blíže k německé hranici. Kadáver pozitivní na AMP byl ve čtvrtek nalezen 21 km od hranice. Polské úřady nahlásily celkem osm nových případů moru prasat. Nová reforma polského zákona umožňuje, aby divočáky lovili i policisté, pohraniční stráž a vojáci.

Další uhynulý divočák nakažený virem se vyskytl 32 kilometrů od německé hranice. Doposud byla nejkratší vzdálenost od známého případu v Polsku k hranici s Německem 40 kilometrů.
Polský tisk uvádí, že oba pozitivní případy se vyskytly v okrese Zary v Lubušském vojvodství. Město Zary se nachází jihovýchodně od Cottbusu (Braniborsko) a severovýchodně od Bad Muskau (Sasko).
Na svém posledním zasedání schválil polský parlament legislativní reformu, která umožňuje, aby divočáky mohli střílet i policisté, pohraniční stráž a vojáci.
Podle www.sueddeutsche.de, 2. 1. 2019
Mapa pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot