Africký mor prasat na východě Německa se dál šíří

Při vyhledávání kadaverů černé zvěře pomocí dronů byla o uplynulém víkendu v severním ohnisku afrického moru prasat na východě Německa objevena na ostrově Küstrin-Kietz v řece Odře asi třicetičlenná tlupa nakažených divočáků. Někteří již byli uhynulí, další ještě žili.

Ostrov Küstrin-Kietz vystupuje z Odry v místech, kde řeka tvoří státní hranici s Polskem. Oblast leží v okrese Märkisch Oderland v Braniborsku, kde byl 30. září potvrzen AMP u uloveného divočáka. Jde o oblast vzdálenou asi 70 km na sever od oblasti v okresech Spree-Neisse a Oder-Spree, kde vzniklo počátkem září první ohnisko AMP.

Tlupa divočáků na ostrově Küstrin-Kietz byla nalezena v sobotu 10. října při pročesávání oblasti v rámci vyhledávání kadáverů, do něhož bylo zapojeno okolo 300 osob a využity čtyři drony, některé s termokamerami. Celkově bylo v oblasti prozkoumáno území o rozloze asi 45 km2, ato včetně vodních ploch

Nalezeným divočákům na ostrově Küstrin-Kietz byla předložena kukuřice, aby neměli důvod lokalitu opustit. Počítá se s oplocením ostrova, aby se nakažená zvířata nemohla odejít a nákaza se nešířila dál. O ulovení se neuvažuje, aby nedošlo k rozehnání zvěře. Další opatření se připravují.

K 12. říjnu 2020 byl na východě Německa u hranic s Polskem potvrzen AMP u celkem 65 divočáků, z nichž 63 pochází z jižní oblasti a dva ze severní oblasti (divočáci z ostrova Küstrin-Kietz dosud nebyli započítáni).

Video zachycující nález uhynulých a hynoucích divočáků.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot