Africký mor prasat byl potvrzen v Srbsku

Koncem července se dostal virus afrického moru prasat (AMP) do Srbska – informace byla oficiálně potvrzena 11. srpna. Nákaza postihla malé farmy s prasaty domácími v okolí hlavního města Bělehradu.

Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) byla nahlášena čtyři ohniska na malých farmách v okresech kolem hlavního města Bělehradu a v sousedním okrese Podunavlje. Nákazou bylo infikováno sedm prasat domácích, 114 zvířat muselo být utraceno.
Od roku 2007, kdy byl AMP zavlečen do kavkazské oblasti, tak nemoc postihla populace prasat divokých nebo chovy prasat domácích v již 16 evropských zemích.
Podle pigprogress.net, 12. 8. 2019, redakce

Zdroj mapy aktualne.cz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot