80 km od německých hranic bylo nalezeno devět uhynulých divočáků

Po oznámení nového ohniska výskytu AMP na západě Polska bylo nyní nalezeno dalších devět kadáverů prasat divokých. Příčina úhynu dosud není známá. Nové ohnisko se nachází 80 km od německých hranic. Místní úřady jsou připraveny na krizovou situaci.

O výskytu nového ohniska AMP na západě Polska čtěte více zde.

Podle polských novin se v sobotu zúčastnilo 150 až 170 lidí hledání uhynulých kusů v blízkosti místa, kde byl nalezen divočák infikovaný africkým morem prasat (AMP). Bylo objeveno dalších devět uhynulých kusů. Až testy ukáží, zda byl příčinou úhynu AMP. Postižený správní obvod Lebus (Polsko) povolal krizový tým.

Braniborsko se připravuje na krizovou situaci dva roky
Podle dpa se braniborské ministerstvo ochrany spotřebitelů cítí na AMP připraveno. „Ačkoli jsme neočekávali výskyt 80 km od hranic Braniborska, na krizovou situace se připravujeme již dva roky" prohlásil mluvčí ministerstva Uwe Krink.

Myslivci musí hlásit každý úhyn
Ministr životního prostředí státu Meklenbursko-Přední Pomořansko Dr. Till Backhaus sleduje situaci s velkým znepokojením: „Africký mor prasat se opět nebezpečně přiblížil k Německu. Znamená to pro nás zvýšenou ostražitost na všech úrovních."
Backhaus také oznámil, že federální vláda a spolkové země v nadcházejících dnech a týdnech zintenzivní výměnu informací a budou si poskytovat transparentní sdělení o dalších možných opatřeních. Požádal také myslivce, aby byli ostražití: „Každý nalezený kus, zejména v příhraničních oblastech, musí být okamžitě ohlášen příslušným orgánům, aby mohly zahájit vyšetřování."
Podle jagderleben.de, 18. 11. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot