2 miliony poražených prasat kvůli AMP ve Vietnamu, vypuknutí nákazy potvrdila Severní Korea

Počet prasat domácích poražených ve Vietnamu kvůli africkému moru prasat (AMP) stále roste. Oficiální údaje hovoří o 2 milionech zvířat. Vypuknutí nákazy v chovu prasat domácích potvrdila i Severní Korea. Jižní Korea zpřísňuje bezpečnostní opatření.

Ve Vietnamu se virus rozšířil do 48 provincií. V zemi není povolen jakýkoliv převoz prasat z postižených provincií.

Vypuknutí AMP hlásí i další asijské země
Zvěsti o vypuknutí nákazy v Severní Koreji se objevily již před několika týdny. Oficiálně však byla epidemie potvrzena 25. května. Virus zasáhl farmu 15 km jižně od hranic s Čínou. Na farmě chovali 99 prasat, 22 uhynulo.
Severní Korea se potýká s nedostatkem potravin. Čtyři z deseti občanů trpí hladem v důsledku nejchudší sklizně za posledních deset let.
„Situace v oblasti bezpečnosti potravin a výživy v Severní Koreji je znepokojivá a vypuknutí afrického moru prasat vyvolává další tlak na dostupnost bílkovin živočišného původu," řekl Vincent Martin z Organizace OSN pro výživu a zemědělství v Číně a v Severní Koreji.
„Ovlivní to hlavně elitu, protože ne pro každého Severokorejce je maso dostupné," řekl odborník na zemědělství Kwon Tae-jin.


Jižní Korea je v pohotovosti
Potvrzení ohniska v Severní Koreji znamená, že Jižní Korea zvyšuje úroveň připravenosti. Podle tiskové agentury Reuters posílí Jižní Korea opatření v oblastech poblíž sdílených hranic, aby se zabránilo šíření viru.
Několik dalších ohnisek na jihu země ohlásila i Čína. Lze však předpokládat, že situace je zde mnohem horší, než se uvádí.
Podle pigprogress.net, 31. 5. 2019 a thepigsite.com, 31. 5. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot